Hlavní stránka Osobnosti Galaktického Impéria
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Je lží, že Impérium dělalo z lidí nevýrazné, slaboduché a neschopné jedince (pokud nepočítáme Povstalce). Důkazem jsou níže uvedení!


Seznam osobnostÍ

Boba Fett

Císař Palpatine

Darth Vader

Mara Jade

Princ Xizor

Velkoadmirál Thrawn

Velkomoff Tarkin


Velkomoff na Hvězdě smrti

Zamyšlený Tarkin

Mladý Tarkin

Tarkin a Vader

Tarkin po jmenování moffem

Tarkin během diskuze na Hvězdě smrti

Mladý Tarkin

tarkin.wav

tarkin_evacuate.mp3

tarkin_power.mp3


Velkomoff Wilhuff Tarkin

Velkomoff Tarkin se stal mučedníkem v řadách Impéria. Byl to příkladný člověk, který zasvětil svůj život obětavé službě Novému Řádu a sám jej obohatil o promyšlenou strategii vlády zvanou "Tarkinova doktrína". I když se po jeho smrti objevilo několik podezřelých skutečností, nic mu již nemůže sebrat místo v pantheonu imperiálních hrdinů.

Wilhuff Tarkin se narodil v proslulé rodině na významném republikovém světě Eriadu a bylo mu poskytnuto výborné vzdělání. Vzal si ženu z bohaté rodiny Motti, jež mu byla dobrou manželkou a která mu poskytla potřebné zázemí pro rozvoj jeho kariéry.

Po skončení vojenského výcviku se mladý Tarkin dal do služeb bezpečnostních sil, které působily ve Vnějším pásu. Tehdy se také seznámil s Raithem Sienarem, pozdějším géniem vojenského inženýrství. Následně zaujal čelní místo ve vojenské hierarchii Eriadu, stal se poručíkem-guvernérem sektoru Seswenna. Roku 33 př.b.Y. hostil ve svém sídle Nejvyššího kancléře Valoruma, který se tehdy na Eriadu účastnil zlomového obchodního summitu, během něhož bylo zavražděno nepohodlné vedení Obchodní federace.

Od tohoto incidentu také začala tichá spolupráce Tarkina a senátora Palpatina. Tarkinovi se podařilo zmírnit dopad vyšetřování atentátu na Eriadu, který byl proveden právě na popud budoucího císaře. Wilhuff Tarkin správně rozpoznal, že budoucnost galaxie patří jedině lidem a že pořádek v Republice může být udržen jen za použití síly. Později již kancléř Palpatine učinil z Tarkina plnomocného guvernéra sektoru Seswenna a obnovil jeho pověření v Republikové bezpečnostní síle regionů Vnějšího pásu.

Tři roky po bitvě o Naboo se Tarkin spojil se starým přítelem Raithem Sienarem a předestřel mu myšlenku útoku na svět Zonama Sekot, na kterém se vyráběly legendární živé lodě. Bohužel jejich úsilí bylo zmařeno, z velké části i díky zásahu Anakina Skywalkera, v podobě Darth Vadera pozdějšího Tarkinova blízkého partnera.

S nástupem Galaktického Impéria již Wilhuffu Tarkinovi nic nebránilo v prudkém služebním vzestupu. Navrhl císaři původní myšlenku Raitha Sienara na vybudování mobilního bojového planetoidu velikosti měsíce, tento nápad v kombinaci s konfederačními plány se stal základem budoucí Hvězdy smrti. Tarkin byl pověřen invazí na Kashyyyk a okupací Dacu. Svoji neobvyklou akceschopnost a rozhodnost projevil při řešení bouří na Ghormanu, jež vyvolala chamtivost zdejších obyvatel, kteří odmítali platit nezbytné imperiální daně. Wilhuff Tarkin přistál se svým výběrčím křižníkem přímo na zběsilý dav a jasně všem ukázal, jak řeší Impérium hromadnou neposlušnost. Tento odvážný čin z něj udělal moffa a zároveň znamenal počátek formování Tarkinovy doktríny - "vládnout skrze strach ze síly než silou samotnou". Vliv Tarkinovy doktríny se dokonce uplatnil i v císařově díle Slabost podřadných.

Pět let před smrtí potkala moffa osobní tragédie, když byl jeho bratr Gideon zabit při erhynraddské vzpouře. Moff Tarkin opět projevil svou šlechetnou povahu - přijal osiřelou Gideonovu dceru Rivoche za vlastní. Aniž by se to kdy dozvěděl, byl jí přes svou dobrotu zrazen, neboť Rivoche se stala nejlépe utajenou špiónkou Aliance.

Moff Tarkin stál za velkou částí vojenského technického pokroku Impéria. Měl neobvyklý smysl pro získávání nových talentovaných mozků pro vývoj. Na planetě Ryloth čirou náhodou narazil na twi'lekského vědce Tol Sivrona, na planetě Omwat zahájil extrémní projekt pro výchovu supervědců, když adepty stimuloval hrozbou vyhlazení jejich domovských měst v případě neúspěchu. Nakonec však z programu vyšla jediná kandidátka - doktorka Qwi Xux.

Mezitím byl Wilhuff Tarkin jmenován rádcem Ars Dangorem prvním velkomoffem a vládcem celého vnějšího nadsektoru, ačkoli to bylo samozřejmě na popud samotného císaře, který velmi oceňoval Tarkinovy výsledky a kterému se zalíbila jeho administrativní reforma, která dávala velkomoffům větší prostředky k potlačení odporu.

Do svého týmu vědců najal velkomoff další význačné konstruktéry Bevela Lemeliska a Uaka Letha. Oni a Qwi Xux stáli prakticky za všemi kdy stvořenými superzbraněmi. Velkomoff Tarkin poté nechal ve shluku černých děr vybudovat základnu Chřtán, která sloužila jako laboratoř. Tu nechal chránit čtyřmi ISD pod velením admirála Daaly, své tajné milenky. Daalu objevil ve výcvikovém středisku impéria na Caridě, kde mu učarovala svými skvělými výsledky i nevšední krásou. Tento vztah mezi vyzrálým mužem a nadějnou důstojnicí byl překvapivě opravdový a trval až do doby, kdy již velkomoff byl dávno po smrti, neboť Daala byla v Chřtánu naprosto izolována od zbytku galaxie a nic netušila o Tarkinově skonu.

Nyní již měl velkomoff všechny prostředky pro dokončení Hvězdy smrti. Stavba trvala velmi dlouho. Když byla stanice konečně uvedena do provozu, došlo k nešťastnému odcizení jejích plánů. Jako výraz pomsty zničil velkomoff planetu Alderaan. Ani odcizení plánů však Tarkina příliš neznepokojovalo a po útěku princezny Leii z vězení doufal, že to bude on, komu se podaří konečně zadusit Povstání. Nakonec však nešťastně zahynul na můstku Hvězdy smrti v okamžiku jejího výbuchu. Nedbal totiž na varování šéfa Basta, ani nenechal proti povstaleckým stíhačům nasadit přesilu staničních TIE fighterů. Tolik věřil svému dílu.

V oficiální zprávě stálo, že velkomoff zemřel při nehodě v loděnicích Tallaanu. Na jeho místo byl dosazen budoucí diktátor Ardus Kaine. Tři roky po jeho smrti byl na jeho památku pojmenován experimentální model superlaseru Tarkin. Po velkomoffovi zbyla vdova, která svému manželovi nechala vystavět obrovskou sochu, a také několik pochybností. Předně byl podezírán císařem, že chtěl s admirálem Mottim použít Hvězdy smrti k vydírání svého pána. To je snad důvod, proč císař po neúspěšném pokusu o atentát na svou osobu pověřil lorda Vadera dohledem na palubě stanice a Maru Jade infiltrováním jeho rezidence. Pravda je však ukrytá pod příkrovem minulosti. Takhle zůstává jméno velkomoffa Wilhuffa Tarkina čisté a neposkvrněné.

Velkomoff Tarkin s princeznou Leiou a lordem Vaderem