Hlavní stránka Impérium ve filmech a seriálech
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Aby vznikl velký hrdina, musí nejprve vzniknout velké zlo.


Star Wars Episode IV - A New Hope

Impérium v hlavní roli

Peter Cushing

Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back

Impérium v hlavní roli

James Earl Jones

Star Wars Episode VI - Return of the Jedi

Impérium v hlavní roli

Ian McDiarmid


Episode VI
RETURN OF THE JEDI

Luke Skywalker has returned to his home planet of Tatooine in an attempt to rescue his friend Han Solo from the clutches of the vile gangster Jabba the Hutt.

Little does Luke know that the GALACTIC EMPIRE has secretly begun construction on a new armored space station even more powerful than the first dreaded Death Star.

When completed, this ultimate weapon will spell certain doom for the small band of rebels struggling to restore freedom to the galaxy...

Přílet lorda Vadera

Císař Palpatine po příletu

Průzkumníci

Otec a syn

AT-ST

Druhá Hvězda smrti pálí

Smrt císaře


Impérium ve Star Wars - Epizoda VI: Návrat Jediho

Impérium se nikdy nevzdává. Je téměř jako legendární sithská bojová hydra. Záhy po neúspěchu s první Hvězdou smrti začalo Galaktické Impérium se stavbou její druhé verze. Samozřejmě ještě ničivější a rozměrnější. Povstání tak bude konečně rozdrceno.

K rozestavěné Druhé Hvězdě smrti přilétá z ISD transportní loď Impéria. Po stránce designu vskutku mistrovské dílo. Působí jako noční dravec, který při dosedu na svou kořist stahuje svá křídla. Na palubě se nachází lord Vader, který přišel osobně dohlížet nad pokračováním prací a zvednout morálku přítomných. Moffa Jerjeroda je nutné informovat o tom, že císař není zdaleka spokojen s nerfím tempem stavby a že plánuje vykonat brzkou inspekci.

V sektoru Druhé Hvězdy smrti probíhá úchvatná podívaná, přehlídka flotily. Geometricky přesné formace TIE fighterů vzdávají hold Nejvyššímu vládci Impéria, který právě spočinul svými ušlechtilými údy na podlaze jednoho z hangárů. Za skromným vzhledem starého muže v kápi se ukrývá největší osobnost galaxie. Císař v doprovodu své čestné Rudé stráže a několika poradců a adeptů vychází z útrob lodi. Čekající lord Vader (skloněn) zdraví svého mistra. Vše pokračuje dle plánu.

Později Mistr rozmlouvá v soukromí se svým učedníkem. Naplno projevuje svoji strategickou genialitu, neboť posílá mohutnou flotilu na odvrácenou stranu měsíce Endoru, aby zmátl Povstalce. On ví vše, ví a vidí opravdu mnoho. Brzy již sklapne past, která rozdrtí povstání jediným úderem.

K Endoru se totiž blíží imperiální transport Tydirium, ve skutečnosti převážející komando Povstalců. Vskutku směšný plán, který císař již dopředu předpověděl. Lord Vader sice vycítí přítomnost svého syna na palubě, naštěstí však nechá loď postoupit na povrch Endoru, aby se naplnila císařova slova.

Na povrchu Endoru narazil povstalecký útočný tým na pár imperiálních průzkumníků na speederbicích. Ačkoli měli Povstalci obrovskou přesilu, přesto jim tito stateční muži výrazně zkomplikovali život.

Když se Darth Vader svěří se svým poznatkem o přítomnosti svého syna, císař velmi správně vytuší, že se mladý Skywalker bude snažit svého otce vyhledat. A vskutku! Na povrchu měsíce, u generátoru štítového pole, již na Temného Pána čeká zajatec posedlý setrvalou touhou napravovat vše kolem sebe. A Vadera začínají stravovat nepatřičně světlé myšlenky. Přesto je prozatím věrný svému pravému Mistrovi.

V trůnním sále na vyhlídkové věži Druhé Hvězdy smrti dochází k odhalení císařova geniálního záměru zdeptanému Skywalkerovi. Povstalci se stali obětí své arogance. Jejich přepadové komando u generátoru štítu je elegantně zneškodněno, přilétávající flotila se tak dostává do pasti. Vstříc jim letí hladové letky TIE fighterů. "Nikdo to nezmění" pronáší božský císař - a má v té chvíli naprostou pravdu.

Náhle je imperiální postavení na Endoru přepadeno hrstkou primitivních Ewoků. Tato drobná zvířata jsou však přesvědčivě udržena na uzdě, hlavně díky vydatné pomoci bezchybných kráčejících AT-ST.

Zatím se na orbitě Endoru rozpoutá nefalšované peklo. Do té chvíle mlčící Hvězda smrti se probouzí k životu, aby Povstání ukázala svou obrovskou sílu. Mon-calamarijské křižníky se tak stávají pouze krátce svítícími prskavkami a v řadách Rebelie zní hlasy zmaru.

Na Hvězdě smrti mezitím vrcholí pokušení mladého Skywalkera. V návalu hněvu tasí Skywalker svůj zelený světelný meč, aby se naposledy utkal se svým otcem. Bojuje statečně, ale Světlá strana Síly brzdí jeho schopnosti. Když mu lord Vader oznámí, že v případě, že se nepoddá, udělá to možná jeho sestra, Luke konečně využívá svůj utlačovaný hněv k tomu, aby zvítězil nad svým strachem. Během chvíle leží dříve všemocný lord Vader s uťatou rukou, přemožen mladou krví. Luke může zaujmout otcovo místo v císařově říši, jako jeho nový učedník. Ale ... ten pošetilec odmítá, nechce opustit ty směšné žvásty a zahazuje svoji jedinou zbraň. Zklamanému císaři opravdu nezbývá nic jiného, než ztrestat jeho zpupnost. Z konečků prstů Temného Pána vyšlehne zářivý proud čisté energie zla, který přinutí mladého a naivního Jediho k tomu, aby konečně pochopil marnost svého snažení. Sithské výboje propalují Luka Skywalkera a jemu zbývá jen pár posledních vteřin života - když tu se dosud apatický lord Vader podívá svému synovi do zmučené tváře, poté císaři, který je zaměstnán svou zlobou. Vader vztahuje ruku na svého Mistra a za obrovských muk jej vrhá do propasti. Je přitom zasažen poryvem smrtelné zloby. Císař je však mrtev. Zrazen.

Se smrtí Nejvyššího vládce jako by zemřela i vojenská síla Impéria. Jeden z destruktorů je zničen a můstek Executoru přišel o generátor štítu. Admirál Piett už nedokáže zabránit sebevražednému náletu povstaleckého A-wingu. Bezvládný Executor pomalu natáčí svou špičku k povrchu Hvězdy smrti. Zlověstně se k ní blíží, aby vzápětí explodoval při kontaktu. Pýcha flotily je zničena.

To už ale do konstrukce rozestavěné Hvězdy smrti vnikli Povstalci. Jejich stíhači mají nyní volnou cestu k hlavním energetickému jádru. Na palubě bitevní stanice zatím umírá poslední Pán ze Sith, zrádce Darth Vader.

Druhá Hvězda smrti je zničena. V tom zářivém oblaku zemřelo i Impérium. Již nikdy nebude jako dříve. Na Endoru jde jen o krásný světelný úkaz. V temnu noci zní skřek mrchožroutů, kteří jásají nad porážkou největšího dobra, které galaxie kdy poznala. Zpráva o císařově skonu se šíří hypervlnami po celé galaxii. Až na Coruscant, kde dochází k nechutnému vandalismu a rabování, dokonce ke svržení císařova památníku.. Přestože je toto malé vzbouření umlčeno, brzy se vše zhorší. Bez císaře budou imperiální državy padat pod údery Povstalců jako pevnosti z písku. Impérium bude potřebovat jiné ochránce, kteří jej budou vést k novému úsvitu.