Hlavní stránka Impérium ve filmech a seriálech
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Aby vznikl velký hrdina, musí nejprve vzniknout velké zlo.


Star Wars Episode IV - A New Hope

Impérium v hlavní roli

Peter Cushing

Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back

Impérium v hlavní roli

James Earl Jones

Star Wars Episode VI - Return of the Jedi

Impérium v hlavní roli

Ian McDiarmid


Episode V
THE EMPIRE STRIKES BACK

It is a dark time for the Rebellion. Although the Death Star has been destroyed, Imperial troops have driven the Rebel forces from their hidden base and pursued them across the galaxy.

Evading the dreaded Imperial Starfleet, a group of freedom fighters led by Luke Skywalker has established a new secret base on the remote ice world of Hoth.

The evil lord Darth Vader, obsessed with finding young Skywalker, has dispatched thousands of remote probes into the far reaches of space....

Probot na Hothu

Executor

Admirál Piett

AT-AT na Hothu

Snowtroopeři na Hothu

Rozmluva Vadera a císaře

Millenium Falcon přilétá do Oblačného města

Vader, Fett a stormtrooper

Duel otce a syna

Vader na palubě Executoru


Impérium ve Star Wars - Epizoda V: Impérium vrací úder

Na Povstalce dolehly po jejich troufalém počinu, po zničení Hvězdy smrti, těžké časy. Za zradu Impéria jsou tito vzbouřenci nemilosrdně pronásledováni po všech světech galaxie. Nekompromisní síla Imperiální flotily úspěšně dusí všechny plameny odporu.

Lord Vader pátrá. Do všech neobydlených soustav jsou vysílány tisíce automatických průzkumných sond s jediným cílem - najít základnu Povstalců. Temný Pán musí napravit selhání, kterého se dopustil na Yavinu. Jeden z probotů se dostává i na nehostinnou planetu Hoth. Tento technický zázrak, droid s arachnoidním tělem a až mrazivě bručivým zvukem, se nepovšimnut vznáší nad ledovými pustinami. Až do té chvíle, než spatří povědomý tvar - energetický zdroj generátoru štítu. Bohužel je kódované vysílání sondy zachyceno Povstalci. Sonda je napadena a přinucena k použití autodestrukčního systému.

Imperiální flotila. Mezi skupinami hvězdných destruktorů prolétají formace TIE fighterů. Náhle se přes tento výjev přetáhne děsivý stín. Pomalu do obrazu vplouvá gigantická loď - Super Class Star Destroyer jménem Executor, se svým charakteristickým červeným zabarvením pohonných trysek. Na jeho můstku stojí lord Vader, zrovna přišlo hlášení od sondy z Hothu. Mladý a ambiciózní kapitán Piett využívá příležitosti a zpravuje o svém objevu admirála Ozzela. Do nastalé rozepře zasáhne i Temný Pán a potvrdí Piettovu domněnku. Rozezlený admirál následně udělá rozhodující chybu svého života.

Flotila přilétá k Hothu. Avšak díky špatnému uvážení admirála Ozzela až příliš blízko. Povstalci jsou varováni. Když generál Veers oznamuje tuto novinu lordu Vaderovi, následuje ukázková prezentace neuvěřitelné mohutnosti imperiální armády. Lord Vader bez jediné vteřiny pochyb (a za pomoci silového stisku) suspenduje zkušeného veterána - admirála Ozzela na potravu pro vesmírné slimáky, aby ho vzápětí nahradil admirálem Piettem. Jev v pozdějších dobách téměř nevídaný, avšak v klasickém období mělo Impérium nevyčerpatelné zdroje, kde na uvolněné místo mohlo nastoupit deset dalších, i s lepšími schopnostmi. Ach, ty zlaté temné časy ...

Bitva o Hoth propuká. Povstalci slaví počáteční úspěch díky se štěstím využitému iontovému kanónu, který na čas vyřazuje z provozu jeden z destruktorů. To už se však na povrchu, na obzoru, zjevují přízraky. Kráčející kolosy Impéria vzbuzují v každí bitvě strach. Při pohledu na AT-AT, jež tvar má hladové šelmy, má každý Povstalec zkažený den. Ani směšné snowspeedery nemají proti největší pozemní mobilní jednotce Impéria sebemenší šanci.

Vojáci Impéria vstoupili do základny a s nimi i lord Vader. Ta je však již dávno prázdná, jen věčně poruchový Millenium Falcon má problémy s odletem. Přesto jej však nakonec nedokáže zadržet ani oddíl snowtrooperů i samotný Darth Vader. Na orbitě ale již na frachťák čeká opravdové peklo.

Destruktory, TIE fightery - veškerá dostupná síla flotily je nasazena na dopadení Sokola. A proč? Lord Vader je posedlý myšlenkou získat posádku této lodi pro své temné záměry. Jeho vůle dokáže přinutit flotilu k probíjení se skrz pole asteroidů, nic jej od jeho touhy nezastaví, kromě ...

Císař chce vidět svého sluhu a učedníka. Ve speciálně zhotovené komnatě probíhá vysoce důvěrný rozhovor dvou nejmocnějších mužů galaxie. Jak mocný však musí být císař, že i lord Vader se před jeho hologramem poníženě klaní, jaká vůle se skrývá ve zjizvené tváři, ukryté pod pláštěm? Závěrečná dohoda je jasná: Luke Skywalker musí být zničen nebo obrácen, syn Anakina Skywalkera se nesmí stát Jedim.

Asteroidy jsou bombardovány perutí TIE bomberů a na nalezení Millenium Falcon je vyhlášena odměna prvního řádu. Na palubě Executoru se sešla elita loveckého řemesla. Bossk, Zuckuss a 4-LOM, Dengar, IG-88 a hlavně Boba Fett - skupina entit, před kterou se může oběť jen třást a bezmocně kvílet.Tito námezdní lovci jsou povoláni k něčemu, co se nepovedlo ani flotile. Lord Vader na rozdíl od ostatních hodnostářů má k této chamradi jistou důvěru.

Najednou však Millenium Falcon vylétla ze svého úkrytu a vzápětí jsou jí v patách nejbližší lodě. Právě když přelétá nad můstkem jednoho z destruktorů, tak zdánlivě zmizí v hyperprostoru. Nebohý kapitán Needa tak se svojí omluvou příliš nepochodí.

Flotila se rozděluje, aby prohledala okolní soustavy. Ze smetí, které bylo loděmi vypuštěno, se najednou oddělí malá loď a zamíří k soustavě Anoat. Jen pár okamžiků poté je však následována hlídkovým člunem typu Firespray.

V Oblačném městě je živo, před malou chvílí zde přistál Millenium Falcon. Jeden z členů posádky, všetečný droid C-3PO, se oddělí od zbytku skupiny, neb je upoután hlasem astromecha. V místnosti, do které vejde, nalezne pouze komando stromtrooperů, kteří ho rozmetají na kusy.

Jakou že dohodu uzavřel správce Oblačného města? Má podobu černé postavy s charakteristickým dechem, která překvapenému pašerákovi Hanu Solo vytrhne blaster z ruky, aby jej vzápětí nechala mučit a během několika dojemných okamžiků zmrazit a poslat jako dáreček Jabbovi.

Lord Vader má slabinu. Tou je Luke Skywalker. Po nerovném souboji, plném mnoha malých lekcí o moci Temné strany, je mladý Skywalker poražen. S uťatou rukou vyslechne památná slova, kterými se Darth Vader hlásí k jeho otcovství a částečně i identitě Anakina Skywalkera. Jak podivná jsou ta slova, ve kterých Vader nabízí svému synovi spoluvládu nad galaxií, jak podivné je to sémě zrady! Skywalker však odmítá nabídku svého otce a pouští se vstříc ventilaci Oblačného města.

Darth Vader zklamal podruhé. Přesto se nevzdává a rychle se vrací na palubu Executoru, aby dostihl alespoň prchající Millenium Falcon. Tato loď je již pronásledována stíhači, od té chvíle, co nabrala (ve světle umírajícího slunečního svitu) otřeseného Skywalkera z komunikační antény. Millenium Falcon má zkratované obvody hypermotoru, jeho zkáza je neodvratná, brzy bude Executorem zachycen a uvězněn. Otec rozmlouvá se svým synem. Vábí jej na cestu Temna, avšak syn jen zoufale volá mrtvého Obi-Wana.

Millenium Falcon znenadání mizí v hyperprostoru. Lord Vader ještě chvíli vzhlíží k prázdnotě vesmíru, aby nakonec odvrátil svůj zrak a rezignovaně odkráčel z můstku. Dokonce kvůli svému zklamání nemá ani dostatek hněvu, aby ztrestal neschopnost své posádky.

A rozrůstající se povstalecká flotila kdesi v hlubokém vesmíru se zatím zbaběle schovává a čeká na konečný střet, který rozhodne o budoucnosti Impéria.