Hlavní stránka Impérium ve filmech a seriálech
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Aby vznikl velký hrdina, musí nejprve vzniknout velké zlo.


Star Wars Episode IV - A New Hope

Impérium v hlavní roli

Peter Cushing

Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back

Impérium v hlavní roli

James Earl Jones

Star Wars Episode VI - Return of the Jedi

Impérium v hlavní roli

Ian McDiarmid


Peter Cushing jako velkomoff Tarkin ve Star Wars

Peter Cushing v jedné ze svých mnoha rolí

Civilní Peter Cushing

Wayne Pygram jako náhrada Cushinga v Epizodě III


Peter Wilton Cushing

Peter Cushing se narodil roku 1913 v Kenley, Surrey, v Anglii. On a jeho starší bratr David byli nejprve vychováváni v Dulwichi a později opět v Surrey - svými rodiči Nellie Marie a Gerogem Edwardem, který byl účetním kontrolorem. Již ve velmi raném věku byl Cushing zlákán herectvím, inspirován svojí oblíbenou tetičkou, která byla divadelní herečkou.

Jeho nadání v herectví i kresbě, která rozvíjel ve svém školním věku, s mu později hodila při práci asistenta vládního inspektora v Surrey. V té době také hrál v místním ochotnickém divadle, až do té doby, než se přestěhoval do Londýna kvůli studiu na Guildhallské škole hudby a dramatu. Po nějaké době, kdy hrál v divadle, se rozhodl vydat do Hollywoodu.

Tam uskutečnil svůj filmový debut v Muži se železnou maskou (1939). Následovaly filmy jako A Chump at Oxford (1940) se Stanem Laurelem a Oliverem Hardy, Noční hlídka (1940) a Netroufají si na lásku (1941). Avšak po krátkém pobytu se Cushing vrátil cestou přes New York (menší drobné role na Broadwayi) a Kanadu do rodné Anglie. Ve své vlasti se zapojil do válečného úsilí během 2. sv. války, tehdy se připojil k Asociaci národních zábavních služeb.

Po válce hrál ve West Endu. Prorazil filmem Hamlet (1948), kdy si zahrál s Laurencem Olivierem i svým budoucím partnerem v hororových filmech - Christopherem Lee. Během 50. let se Cushing stal známou tváří britské televize, objevil se v mnoha televizních hrách (Orwellovo 1984 (1954) či Beau Brummell (1954)). Koncem dekády začal svoji legendární spolupráci s Hammer Film Productions, která dělala remaky slavných hororových klasik studia Universal z 30. let. Jeho prvními rolemi byla postava doktora Frankensteina ve Frankensteinově prokletí (1957), dále se stal doktorem Van Helsingem v Draculovi (1958) a Sherlockem Holmesem v Psu baskervilleském (1959).

Pod hlavičkou Hammer Films Cushing pokračoval v hraní rolí doktora Frankensteina a Van Helsinga i jiných postav po dalších 20 let. Také se objevoval ve filmech od dalšího významného výrobce hororových filmů těch let - Amicus Productions. Šlo o díla jako Dr. Terror's House of Hororrs (1965) a jeho pozdní hororová antologie - dvojice filmů Dr. Who (1965, 1966), Já, příšera (1971) a mnoho dalších. Uprostřed 70. let tyto společnosti ukončily výrobu, ale Cushing, etablovaná hororová hvězda, pokračoval v rámci žánru ještě po nějaký čas.

Jeho nejznámější rolí mimo hororový žánr je samozřejmě velkomoff Wilhuff Tarkin ze Star Wars (1977). Biggles (1986) byl Cushingovo posledním filmem před odchodem do důchodu, během něhož se již jen párkrát objevil v televizních pořadech, napsal dvě autobiografie a věnoval se pozorování a malování ptactva.V roce 1989 mu byl udělen titul důstojníka (nikoli Galaktického, ale ) Britského Impéria - za jeho přínos herecké profesi v britském i celosvětovém měřítku. Peter Cushing zemřel roku 1994 v Canterbury, Surrey na rakovinu prostaty.

Cushing a Star Wars

Zajímavostí je, že boty, které byly Cushingovi přiděleny na natáčení Star Wars, mu byly příliš malé a působily mu bolesti nohou. Zeptal se tedy George Lucase, zda-li by nemohl chodit v bačkorách. Lucas souhlasil a v téměř všech scénách jeho záběry pořizoval od pasu, aby se v obraze trepky neobjevily.

Peter Cushing byl dobrým přítelem Christophera Lee, další hororové legendy, která si zahrála ve Star Wars jako hrabě Dooku. Po jeho smrti Lee prohlásil, že k žádnému jiný příteli nebyl nikdy tak blízký a zároveň otevřený.

Carrie Fisher řekla v jednom rozhovoru, že natáčení scén s Cushingem bylo těžké ze dvou důvodů: Jednak považovala své repliky za absurdní a jednak vnímala Cushinga jako velmi zdvořilého a milého člověka, takže jen těžko na něj mohla projektovat svůj hněv, který cítila vůči postavě Tarkina.

George Lucas původně plánoval, že použije archivní Cushingovo záběry ze Star Wars v nové Episodě III. To mělo z Episody III udělat film s poslední, třebaže posmrtnou, spoluprácí Christophera Lee a Petera Cushinga. Bohužel žádný záběr neodpovídal Lucasovým požadavkům, mimojiné také díky použití oněch bačkor. Nakonec tak byl obsazen Wayne Pygram, aby s pomocí prostetického make-upu nahradil Petera Cushinga v závěru filmu.

Je také pravdou, že George Lucas v původní trilogii uvažoval o obsazení role Obi-Wana Kenobiho právě Cushingem. Nakonec ji dostal Alec Guinness.