Hlavní stránka Knihy, e-booky, comiksy, ...
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Vzrušující dobrodružství Hvězdných válek se dají prožít i na stránkách knih. Nesmíme ovšem zapomenout přečíst každou zmínku o Impériu nejméně dvakrát! To je rozkaz!


PrŮvodce knihami

Thrawnova trilogie

Trilogie o Hanu Solovi


Dědic Impéria

Temná síla na vzestupu

Poslední povel

Dědic Impéria 3

Temná síla na vzestupu 3

Poslední povel 3


Thrawnova trilogie (The Thrawn Trilogy) - Timothy Zahn

1. Dědic Impéria (Heir to the Empire)

Dědic Impéria 2

2. Temná síla na vzestupu (Dark Force Rising)

Temná síla na vzestupu 2

3. Poslední povel (The Last Command)

Poslední povel 2

Vydání trilogie o velkoadmirálu Thrawnovi v letech 1991 až 1993 se spolu s komiksy Dark Empire stalo jedním z nejvýznamnějších milníků dějin Hvězdných válek. A to ze dvou důvodů:

1. Vznikl to, čemu dnes říkáme Expandované Universum. EU dnes již svoji filmovou předlohu nepoměrně přerostlo, od té doby vzniklo na stovky projektů na téma Star Wars v bezpočtu kulturních odvětvích. Jsou to seriály, PC hry a videohry, literatura, komiksy a mnoho dalšího. Právě Thrawnova trilogie byla podnětem pro vytvoření tohoto komplexního světa, které už dnes pojímá přes tisíce let fiktivní historie. (Což je srovnatelné snad pouze s Tolkienovo Středozemí.) Dále je pravděpodobné, že i díky Zahnovu úspěchu se Lucas odhodlal natočit nové tři episody Star Wars.

2. Druhý důvod je spíše spekulací, nicméně jsem přesvědčen, že právě souhlasem k vydání Thrawnovy trilogie Lucas definitivně skoncoval s myšlenkou natočit původně předpokládanou sedmou až devátou episodu Star Wars. K tomuto názoru mě vede především to, že Lucas je znám jakožto člověk, který má rád, když má nade vším kontrolu. Silně pochybuji, že by točil filmy, které by vycházeli z fantasie někoho jiného nebo dokonce filmy, které by byly s tím, co už schválil, v rozporu.

I když nebudeme k TT přistupovat jako k pionýrskému pokusu, ale jako ke každé jiné knize EU, stále jde o velmi kvalitní dílo. Ať si říká co kdo chce.

Zahn obohatil svět Hvězdných válek o množství svébytných postav, které v delším časovém horizontu prokázaly výbornou trvanlivost. Již samotný ústřední hrdina celé série, poslední císařův velkoadmirál Thrawn, je vskutku originální figurou. Je naprosto odlišný od zjevů, které si představíme, když se řekne Impérium. Thrawn je geniální stratég, gentleman a znalec umění. Je realistou, netouží budovat žádná monstra typu Hvězda smrti, jeho kouzlo spočívá v nekompromisnosti, s jakou vede svoji válku. Nebýt toho, že je mírně nemilosrdný a mocichtivý, mohl by snad i kopat za správňáky. Ano, Thrawn je veskrze sympaťák a navíc ... je celý modrý. Rasová příslušnost velkoadmirála sice působí v přísně lidském Impériu jako pěst na oko, ale tak nějak elegantně. Zkrátka Thrawn zapadl do světa Star Wars velmi hladce. Zahn poté nechal jeho stín vznášet nad EU ještě v průběhu dalších pokračování původní trilogie (duologie Ruka Thrawnova, Pouť pozůstalého) a udělal dobře.

Jsou tu ale další, neméně pozoruhodné postavy. V čele kráčí Mara Jade, bývalá Císařova ruka. Ne, nehledejte v tom titulu žádný sexuální podtext, ale spíše elitní agentku. Mara sebevědomě přebírá od gravidní princezny Leii žezlo největší sexbomby Star Wars. Není divu. Zlatorudé vlasy, zelené oči, perfektní postava a zabijácké schopnosti jsou pro každého muže neodolatelné. Mara Jade se dočkala velkého rozšíření i mimo Zahnovo díla, škoda, že nakonec skončila v rukou takového suchara, jako je Luke Skywalker.

Jsou tu ale i další postavy, které se staly páteří EU: Solovic novorozenci, pašerák Talon Karrde, chůva-paměťová banka Winter, kapitán Pellaeon. Tyto charaktery však nejsou jedinou věcí, která dělá z TT opravdu dobré dílo. Je to především opravdu poutavé líčení vesmírných bitev a strategií velkoadmirála Thrawna, které snad někdy působí až jako jeho svatořečení.

Každopádně přečtení TT je povinností pro každého, kdo nebere Star Wars jenom jako běžné filmy. Navíc to ani v zapadlém Česku není takový problém. Knihy vyšly už ve dvou vydání, třetí se nejspíše plánuje, k dostání jsou i ve veřejných knihovnách. Popravdě řečeno, spíš bych byl proto, aby se už TT nevydávala znovu, ale aby si například Egmont uvědomil, že by bylo fajn vydat třeba nějaké SW komiksy, protože ty na našem trhu citelně chybí.