Hlavní stránka Impérium ve filmech a seriálech
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Aby vznikl velký hrdina, musí nejprve vzniknout velké zlo.


Star Wars Episode IV - A New Hope

Impérium v hlavní roli

Peter Cushing

Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back

Impérium v hlavní roli

James Earl Jones

Star Wars Episode VI - Return of the Jedi

Impérium v hlavní roli

Ian McDiarmid


James Earl Jones

Mladý Jones

James Earl Jones podruhé


James Earl Jones

Roli Darth Vadera do dnešních dnů ztvárnilo ve Star Wars filmech nejméně 5 lidí. A to jen pokud nepočítáme roli Anakina Skywalkera. V Epizodách IV až VI hrál v kostýmu nejslavnějšího padoucha všech dob britský kulturista David Prowse, v šermířských duelech v TESB a ROTJ ho nahrazoval Bob Anderson, v závěrečné scéně ROTJ se pod sejmutou maskou skrývala tvář Sebastiana Shawa. V Pomstě Sithů si účast na Vaderově vzkříšení vymodlil Hayden Christensen, který byl taktéž později aplikován do Epizody VI. (V době psaní tohoto článku Lucas údajně oznámil, že hodlá Christensena umístit i do Epizody I.) Jediný člověk, který tak ve své roli nemůže být nahrazen, je herec ztvárňující nezaměnitelný Vaderův hlas. Majitelem onoho legendárního zlověstného a hlubokého hlasu je právě James Earl Jones.

James Earl Jones se narodil roku 1931 v Arkabutla, Mississippi, USA. Již v raném věku začal chodit na hodiny dramatu. V dětství trpěl nepříjemnými problémy s koktavostí, které ho pronásledují i v současnosti. Údajně musí hodně přemýšlet o tom, co chce říct, dříve než to vysloví. (Vzhledem k tomu, že se živí svým hlasem, tak to musí být opravdu dost velký problém.) Získal bakalářský titul v oboru dramatu na University of Michigan v Ann Arbor a brzy začal hrát na Broadwayi.

Jonesova filmová kariéra začala Kubrickovým snímkem Dr. Divnovláska (1964). Roku 1969 vyhrál Tony Award za roli ve hře The Great White Hope. Své počínání si zopakoval pro režiséra Martina Ritta, za jehož adaptaci této hry byl Jones v roce 1971 nominován na Ceny Akademie. Přestože nakonec Oscara nezískal, tato nominace mu zaručila opravdovou proslulost ve světě filmu.

James Earl Jones se během 70. let objevil v bezpočtu filmů a televizních projektů, zásadním obratem však byly Star Wars, díky nimž bude pro každého návštěvníka kin znám jako hlas Darth Vadera. Mezi jeho pozdější práce patří namluvení krále Mufasy v Disneyho Lvím králi, který je jedním z nejúspěšnějších animovaných filmů všech dob. Jones je také hlasem televizní stanice CNN, který říká zhruba každou půlhodinu: "This is CNN." James Earl Jones samozřejmě opět namluvil lorda Vadera v Epizodě III, kde patří těch jeho několik vět k tomu nejlepšímu z celého filmu.

James Earl Jones a Star Wars

Jones je známý svou skromností. Dokonce odmítl, aby jeho jméno bylo uvedeno v závěrečných titulcích k Epizodám IV a V. Zdůvodňoval to tím, že jeho příspěvek prý nebyl dostatečně významný. Se svým jménem v titulcích Epizody VI však již souhlasil.

V původní trilogii jsou Jones a Billy Dee Williams (představitel Landa Calrissiana) jedinými černošskými herci v hlavních rolích.

Když Jones poprvé četl scénář k Epizodě V, také se domníval, že Darth Vader ve větě "Luke, I am your father." lže.

Jones byl k předabování hlasu Davida Prowse pozván kvůli tomu, že Prowse měl nevyhovující britský přízvuk, který i například podle slov Carrie Fisher "byl pravým opakem zlověstnosti."

Zajímavé je, že Prowse v jednom z rozhovorů uvedl, že se o předabování své role dozvěděl až v kinosále během premiéry prvních Star Wars.

Prowse a Jones se také nikdy osobně nesetkali.