Hlavní stránka Impérium ve filmech a seriálech
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Aby vznikl velký hrdina, musí nejprve vzniknout velké zlo.


Star Wars Episode IV - A New Hope

Impérium v hlavní roli

Peter Cushing

Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back

Impérium v hlavní roli

James Earl Jones

Star Wars Episode VI - Return of the Jedi

Impérium v hlavní roli

Ian McDiarmid


Ian McDiarmid

McDiarmid v mládí

Soustředěný pohled


Ian McDiarmid

Ian McDiarmid se narodil ve skotském Tyside v roce 1944. Nejprve studoval na magistra klinické psychologie na University of St Andrews, ale nakonec přeci jen uposlechl volání divadla. Odešel na Královskou akademii v Glasgow, kde obdržel za svoji práci prestižní zlatou medaili. Je velmi úspěšným divadelním režisérem, od roku 1990 až do odchodu do důchodu v roce 2001 byl režisérem v London's Almeida Theatre v Islingtonu. On a jeho spolurežisér Jonathan Ken vzkřísili Almeidu a přesvědčili mnoho hollywoodských hvězd (např. Kevina Spacey, Ralpha Fiennese, Annu Friel), aby kráčeli po prknech jejich skromného divadla. Díky svému odhodlání tak v roce 1998 získali London Evening Standard Award. McDiarmid je ovšem velmi známou osobností i ve světě filmu a televize. Čeští diváci jej mohli zaznamenat například ve filmu Ospalá díra či v epizodní roli ve slavném britském seriálu Profesionálové, který bývá na českých televizích velmi často reprizován. V jednom dílu této série si totiž zahrál pološíleného muže, který hodlá spáchat atentát na shromáždění lékařů. Ian McDiarmid je mistrem v modulaci svého hlasu, nejčastěji však mluví jemným, ale důrazným tónem.

McDiarmid a Star Wars

Ian McDiarmid ztvárnil postavu císaře v Epizodě VI a za dalších 16 let se představil v úloze senátora Palpatina (císařova alter ega) v prvním ze třech prequelů. V roce 2004 se George Lucas rozhodl, že by bylo dobré nahradit (ku příležitosti vydání Staré trilogie na DVD) v Epizodě V hologram císaře (Clive Revill) nově vytvořenou scénou s digitálně umístěným McDiarmidem.

V roce 1982 hrál McDiarmid ve hře Seduced postavu Harryho Hackamora. Tato hra naplno ukázala, jak je McDiarmid zdatný a přesvědčivý, když zpodobňuje postavu, která je mnohem starší, než on sám. Právě výkon v této roli upozornil George Lucase a Richarda Marquanda na McDiarmidovy kvality a ti se pak rozhodli McDiarmida obsadit do role císaře v Návratu Jediho, který se ve stejnou dobu již natáčel.

Příprava masky, kterou musel McDiarmid nosit během natáčení scén s Darth Sidiousem v Epizodě III, byla velmi náročná na přípravu. Maskérům trvalo vždy dvě hodiny, než ji nanesli a další dvě hodiny, než ji zase sejmuli. Pravda ale je, že ke konci natáčení to již stíhali za půldruhé hodiny.

Je nanejvýš pravděpodobné, že postava císaře Palpatina byla pojmenována podle senátora Palantina, který se objevuje ve filmu Taxi Driver z roku 1976. Scéna v Epizodě III, ve které senátor Palpatine vytáhne pomocí Síly svůj meč z tajné schránky a vrhne se do boje, má svůj původ taktéž v tomto snímku.

O další "herecké hvězdě" Star Wars, mistru Yodovi, prohlásil: "Je strašný. Nikdy se neobjeví na scéně. Jen za sebe posílá tu svoji malou srandovní loutku, aby se ochomýtala kolem. To je nanejvýš neprofesionální!"

O císaři Palpatinovi řekl: "Myslím si, že je to opravdu dobrá postava. Líbí se mi ta představa, že nemá žádnou duševní hloubku, že je naprosto zlý a nejhorší slovo, které má ve slovníku, je 'přítel'. Myslím si, že to opravdu nahání strach."