Hlavní stránka Knihy, e-booky, comiksy, ...
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Vzrušující dobrodružství Hvězdných válek se dají prožít i na stránkách knih. Nesmíme ovšem zapomenout přečíst každou zmínku o Impériu nejméně dvakrát! To je rozkaz!


PrŮvodce knihami

Thrawnova trilogie

Trilogie o Hanu Solovi


Léčka v ráji

Huttský gambit

Úsvit rebelů


Trilogie o Hanu Solovi (The Han Solo Trilogy) - Ann C. Crispin

1. Léčka v ráji (The Paradise Snare)

2. Huttský gambit (The Hutt Gambit)

3. Úsvit rebelů (Rebel Dawn)

Han Solo patří (hlavně u něžného pohlaví) k vůbec nejoblíbenějším postavám světa Star Wars. Je to zkrátka frajer. Kromě skvěle napsanému charakteru se na jeho fenomenálním úspěchu podílel především nezapomenutelný Harrison Ford. Tento herec, jehož kariéra začala ve Star Wars a vyvrcholila sérií o Indiana Jonesovi, vtiskl postavě nejslavnějšího pašeráka galaxie neobvyklou živost a uvěřitelnost. A také, ehm, ten jeho křivý úsměv je prý pro ženy neodolatelný.

Nejen kvůli tomu je dobře, že k napsání knih o Hanu Solovi byla pozvána právě žena - Ann C. Crispin. Crispin se totiž povedlo literárnímu Hanu Solovi vetknout tu pravou povahu, na kterou jsme zvyklí z filmů. Díky této sérii můžeme sledovat vývoj osobnosti legendárního kadeta, pašeráka a Povstalce od dětství až do onoho památného setkání v jedné zaplivané tatooinské kantýně. Jeho příběh je vskutku poutavý, plný mnoha krásných žen, známých SW postav, prostředí i s jednou osudovou láskou. Hlavně však u každé ze tří knih najdete několik těch slastných okamžiků, kdy si řeknete "Aha, tak takhle to teda začalo!".

Trilogie o Hanu Solovi však má kromě samotného pašeráka i jiné hrdiny - Hutty. Tato pozoruhodná stvoření, mnohem bližší lidem 21. století, než fantazijní kladní SW hrdinové, jsou zkrátka nádherně popsaná. Intriky, atentáty, podloudnictví, zhýralost a bezcitnost - to je svět, ve kterém žijí Huttové, slizcí plžovití hermafroditi. Zápas dvou hlavních huttských klanů, jak ho Crispin popisuje, je v lecčems podobný mafiánským střetnutím 20. století. Jen se tu místo Al Caponeho objevují jména jako Durga, Jiliac a především Jabba.

I moji drazí imperiálové si přijdou na své. Kromě toho, že se v Huttském gambitu na pár okamžiků nepřímo zjevuje také lord Vader, tak především konec Léčky v ráji se nese v překrásném proimperiálním tónu. Z těch stránek přímo sálá nadšení mladého Sola, jehož jedinou touhou je vystudovat Imperiální akademii, pro svět imperiálních vojsk. Dokonce Crispin zašla až tak daleko, že někteří důstojníci působí i docela jako milí lidé - jaký to krásný přístup!

Trilogie o Hanu Solovi je zkrátka jednou z nejlepších sérií knih, které kdy o světě Star Wars vyšly. Rozhodně je nejlepší z těch, které zatím vyšly v češtině. Úroveň všech tří knih není úplně stejná - nejsilnější je asi Léčka v ráji, která oproti v závěsu se držícímu Úsvitů rebelů má výhodu opravdu velmi krásné obálky. Škoda, že Crispin nejspíš neplánuje sepsání dalších SW knih.

Souborné anglické vydání