Hlavní stránka Impérium ve filmech a seriálech
Galaktické Impérium filosofie historie struktura osobnosti technika temná strana kultura

Aby vznikl velký hrdina, musí nejprve vzniknout velké zlo.


Star Wars Episode IV - A New Hope

Impérium v hlavní roli

Peter Cushing

Star Wars Episode V - The Empire Strikes Back

Impérium v hlavní roli

James Earl Jones

Star Wars Episode VI - Return of the Jedi

Impérium v hlavní roli

Ian McDiarmid


Episode IV
A NEW HOPE

It is a period of civil war. Rebel spaceships, striking from a hidden base, have won their first victory against the evil Galactic Empire.

During the battle, Rebel spies managed to steal secret plans to the Empire's ultimate weapon, the DEATH STAR, an armored space station with enough power to destroy an entire planet.

Pursued by the Empire's sinister agents, Princess Leia races home aboard her starship, custodian of the stolen plans that can save her people and restore freedom to the galaxy....

ISD

Lord Vader na Tantive IV

Únikový modul povstaleckých droidů

Sandtrooper

ISD a Hvězda smrti

Mučící droid

Myšdroid

Eskadra X-wingů

Vaderův wingman

Výbuch Hvězdy smrti


Impérium ve Star Wars - Epizoda IV: Nová Naděje

Právě zní slavné fanfáry a do dáli ubíhají neméně slavné titulky. Karty jsou již předem rozdány, již na prvních řádkách příběhu je Galaktické Impérium označeno jako galaktická říše zla. Divák má tedy hned jasno a může se plně soustředit na útrapy sympatických kladných hrdinů, jaká je odvrácená strana světa Star Wars, vnímá jen podružně. Nikoli tak však poučený divák, který se již určitě stal alespoň tichým obdivovatelem šedých barev Impéria.

Na scénu ustrašené vplouvá Blockade Runner, pronásledován výkvětem techniky - Imperiálním hvězdným destruktorem. Ta ocelově šedá masa nedává divákovi možnost jakýchkoli pochyb o moci říše. Jak účelně krásný je ten klínovitý tvar, ta záď s modře zářícími tryskami! Během okamžiku je corelliánská korveta dostihnuta. Na palubu za hrozivých zvuků vstupuje elitní výsadkové komando stormtrooperů. Tito oddaní vyslanci Impéria, bíle odění andělé, se s profesionalitou sobě vlastní vypořádávají s chabým odporem. Ten je ztělesněn v zoufalých tvářích povstaleckých pěšáků. Tyto jednotky fanatiků se nemohou měřit svým výcvikem ani výzbrojí (ech, jak směšná je ta kapkovitá přilba) s mocí Impéria.

Když na loď vstupuje tmavě oděná mohutná postava, loď je již pod kontrolou. Darth Vader, Temný pán ze Sith, působí vždy v prvních liniích. Svým hrdinským a neohroženým přístupem si tak získal srdce mnohých řadových vojáků i černě oděných nižších důstojníků. Scéna výslechu povstalce je více než výmluvná.

Pokud někdy muži Impéria udělali chybu, bylo to kvůli jejich smyslu pro fair-play a kvůli snaze omezit násilí na nezbytně nutnou míru. Proto nebylo vystřeleno ani jednou na únikový modul s odcizenými plány a proto byla princezna jen omráčena.

Přesouváme se na Tatooine. Máme unikátní možnost prohlédnout si jednotku sandtrooperů - speciálně vycvičených vojáků Impéria - pro pouštní planety. V této scéně (která mimojiné pochází ze SE) je také popření tolik kritizované přetechnizovanosti Impéria, sandtroopeři využívají zvířata - dewbacky.

Následují vesměs neimperiální scény, ze kterých je zajímavé vypíchnout dvě věci. Tou první je krásný příklad zvrácené logiky Luka Skywalkera. Tento venkovský balík v jedné scéně oznamuje, že chce studovat na Imperiální akademii, v druhé však praví, že "říši nemá rád". Kam se poděly nezkažené ideály? Utekly do Dunového moře, nastoupil čirý pragmatismus. Chce si to studovat za podpory Impéria, zároveň to však má neovladatelné sklony k marnění zdrojů imperiálního rozpočtu (viz. destrukce Hvězdy smrti). Hnus. V promluvě přeživšího vykořisťovatele - Jediho Obi-Wana Kenobi se dozvídáme trocha historie. Pád Republiky, údajná zrada lorda Vadera, pád řádu Jedi - to vše je hluboká minulost.

Památná scéna. Imperial Star Destroyer, který nás na začátku snímku ohromoval svou velikostí, se jako moucha blíží k obrovské kouli. Tou koulí je obávaná stanice Hvězda smrti. Tato perla Impéria je ultimativním nástrojem zkázy a na její palubě právě přichází velkomoff Tarkin na schůzi vedení stanice s radostnou novinou - Galaktický senát byl zrušen. Brzy dojde k menší výměně názorů mezi sympatickým osazenstvem. Lord Vader se mírně neshodl s panem Mottim kvůli rozdílným názorům na Sílu.

Následuje pseudodojemná scéna kremace vybitých Jawů, kteří byli podle slov Kenobiho zabiti vojáky Impéria. Je to pravda. Ale podívejme se na to rozumně - nikdo přesně neví, co jsou ty Jawové zač. Nejspíš jsou to nějaké polointeligentní myši, tak co?

Prostřih na Hvězdu smrti, ke které přilétá skupina TIE fighterů. Princezna Leia, povstalecká zrádkyně, je vyslýchána v souvislosti s polohou základny Povstalců. Ó těžko je ti děvče, těžko - torture droid polechtá tvé bříško ...

Po pár scénách přichází opět záběr na Hvězdu smrti a opět s TIE fightery. Princezna se nechce podrobit, odmítá udat polohu tajné základny. Velkomoff Tarkin proto přechází na jinou taktiku.

Nacházíme se opět na Tatooine. I když například v Imperiální flotile slouží téměř bez výjimky jen lidé, přesto se občas Impérium musí spolehnout na informace od příslušníků podřadných druhů, kteří pracují jako agenti. Zvláště na takovéto zapadlé planetě. Ani informace verpinského špeha však nepomůžou k dopadení pašerácké lodě, odlétající z Mos Eisley. Pašeráci jsou chamraď, nebýt takřka nulové důležitosti tohoto regionu, Impérium by s nimi dávno zatočilo.

Na orbitě Tatooine již však na onu neposlušnou pašeráckou kocábku čeká hbitý křižník. Je až překvapivé, jak se toto monstrózní plavidlo rychlostí vyrovná malé a hbité nákladní lodi. (V tomto ohledu je hra Empire at War v rámci SW vesmíru poněkud nepřesná. S imperiálním křižníkem v ní nedohoníte Falcona ani náhodou. ;-) ) Práce Kuatských loděnic se zkrátka pozná.

Na průhledu na palubě Hvězdy smrti se zjevuje modravý kruh. Princezna by přeci nedopustila, aby byla její domovská planeta zničena, nebo snad ano? Po chvíli z Alederaanu, sídla povstalecké havěti v čele s Bailem Organou, zbylo jen smetí.

"To není žádný měsíc!" Ano, není. Pro zajištění hladkého provozu Hvězdy smrti je nezbytná umělé gravitační a magnetické pole. Millenium Falcon se tak stal obětí své vlastní agresivity, když jeho posádka chtěla sestřelit nevinnou, právě prolétající stíhačku.

Nejroztomilejším droidem v SW rozhodně není ta modrobílá bandaska, ale půvabný imperiální myšdroid, kterého máme možnost spatřit během scény, ve které se povstalečtí vetřelci snaží dostat do vězeňského bloku. Právě jeden exemplář tohoto myšdroida se zapištěním zděšeně zmizí, když mu do cesty vejde obrovitý Wookiee. Není to roztomilé?

Tříčlenné povstalecké komand, které mělo osvobodit princeznu Leiu, se chovalo nanejvýš násilně. Během své akce na Hvězdě smrti postřílelo obrovský počet nevinných vojáků. Nejmarkantnější je to ve scéně ve vězeňském bloku.

Učedník a mistr se znovu setkali. Tentokrát ale vše dopadlo tak, jak mělo již před čtvrt stoletím. Nikdo nemůže soupeřit s Temnou stranou Síly - ani Obi-Wan Kenobi.

Zanedlouho dojde k rozhodujícímu střetnutí. Hvězda smrti versus ubohá povstalecká flotila stíhaček X-wing a primárních bombardérů Y-wing. Je ironií osudu, že osud bandy Povstalců a jejich "novorepublikového" ideálu visí na vlásku v bitvě o měsíc, který má tak pohnutou historii. Právě Yavin IV býval kdysi centrem Sithské říše, po neúspěchu Nagy Sadowa. Ano, ruce nepřátel Staré Republiky vybudovaly ony skvostné massassiské chrámy, v níž Povstalci nalezli své útočiště.

Jelikož Povstalci nikdy nedisponovali silou, která by se mohla rovnat té imperiální, uchylovali se hlavně k partyzánskému, nečestnému stylu boje. Stejně tak tomu bylo i v bitvě o Yavin. Eskadra stíhačů proti nejmocnější stanici ve vesmíru - jasná sebevražda. Přestože pár stíhačů si udrželo své životy až do pozdní fáze útoku, nikdo nakonec nemohl odolat lordu Vaderovi. Jeho elegantní unikátní vylepšený TIE fighter začal kosit povstalecké stíhačky rychlostí blesku. Zbýval už jen jediný. Ten jediný byl jeho syn.

Tu se na lorda Vadera vyřítil pašerácký frachťák a sestřelil jeho křídelní průvodce. Lord Vader selhal a Hvězda smrti vzplála jasným ohněm, aby osvítila počátek soumraku Galaktického Impéria.